MBA

MBA

 

MBA مخفف عبارت Master of Business Administration به معنای مدیریت ارشد اجرایی کسب و کار است که تقریبا اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ شکل گرفت

هدف افرادی که این دوره را می گذرانند کار تحقیقی نیست، بلکه هدفشان افزایش مهارت های مدیریتی خودشان است. به طور کلی این رشته حالت تحقیقی ندارد و هدف اصلی آن توسعه مهارت در زمینه مدیریت و رونق کسب و کار  است.

دوره MBA به طور خاص برای کسانی در نظر گرفته شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارتهای مدیریتی خود، این رشته را به صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA آزاد دنبال می‌کنند.

فراگیری دوره مدیریت اجرایی کسب و کار MBA شما را برای مقابله با آخرین مسائل در کسب و کار چه در سطح محلی و چه بین المللی و جهانی و اعمال جدیدترین تکنیک های مدیریت و  رویارویی با چالش های مداوم کسب و کار  آماده می کند. دراین دوره شما با افراد موفق در زمینه کسب و کارتان آشنا خواهید شد و می توانید با آنها تعامل سازنده و مفید برای کسب بیشتر موفقیت کاری داشته باشید. کسانی که در محیط کسب و کار  بوده و مدیر هستند ، بعد از سپری کردن دوره MBA مهارت بیشتری کسب میکنند.

 

کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (MBA) یک مدرک معتبر بین المللی است که برای توسعه مهارت های مورد نیاز در مشاغل و مدیریت طراحی شده است. ارزش MBA اما به دنیای تجارت محدود نمی شود. MBA همچنین می تواند برای کسانی که دنبال کار مدیریتی در بخش دولتی ، دولت ، صنعت خصوصی و سایر زمینه ها هستند مفید باشد.

 

بیشتر دوره های MBA شامل یکدوره درسی “اصلی” از موضوعاتی مانند حسابداری ، اقتصاد ، بازاریابی و عملیات و همچنین دوره های انتخابی است که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا علایق شخصی یا شغلی خود را دنبال کنند. بعضی از مدارس نیاز به این دارند که داوطلبان MBA دوره کارآموزی را در یک شرکت یا سازمان بگذرانند ، که می تواند منجر به فرصت های شغلی مشخصی بعد از دوره شود.

 

دانشکده های بازرگانی با کیفیت در دنیا معمولاً قبل از شروع دوره ی MBA ، داوطلبان حداقل چند سال تجربه کار حرفه ای را به عنوان شرط پذیرش مطرح میکنند. از متقاضیان همچنین خواسته می شود که نمرات آزمون (GMAT) یا (GRE) ، ریز نمرات دانشگاهی ، مرجع نامه و مقاله یا بیانیه ای را ارائه دهند که نشان می دهد چرا آنها می خواهند MBA را دنبال کنند. انگلیسی زبانان غیر بومی معمولاً باید مهارت های انگلیسی کافی را با نمرات TOEFL یا IELTS یا تجربه قبلی علمی اثبات کنند.

 

MBA در حال حاضر محبوب تریندوره مدرک حرفه ای در جهان است. امروزه بیش از 2500دوره MBA در سراسر جهان ارائه شده است. بیشتر آنها به انگلیسی ارائه می شوند. دوره های MBA که برای اولین بار در دانشگاه های ایالات متحده در حدود قرن بیستم معرفی شده اند ،

با گذر زمان تغییر میکنند تا مطابق با خواسته های زمانه باشند.

در حالی که دوره های اصلی دو ساله MBA هنوز به خصوص در ایالات متحده رایج است ، اما دوره های یک ساله محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. دوره های نیمه وقت و آنلاین نیز برای متخصصانی که تمایل ندارند یا نمی توانند یک یا دو سال را برای گذراندن یک دوره ی تمام وقت زمان صرف کنند ، به طور گسترده در دسترس هستند. دوره های اجرایی MBA (EMBA) دوره هایی نیمه وقت هستند که در مقایسه با دوره های اصلی MBA ، متخصصانی با سالها تجربه مدیریتی را هدف قرار می دهند.

 

مخاطبان دوره MBA چه کسانی هستند و رشته MBA برای چه کسانی مفید است؟

  اگر به کارآفرینی فکر می‌کنید و قصد دارید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید یا توسعه دهید،اگر می خواهید از یک صنعت به یه صنعت دیگر قدم بگذارید یا میخواهید مشاور کسب و کار شوید بی‌تردید مجموعه درس‌های رشته MBA یکی از ضرورت‌های آموزشی شما محسوب می‌شود.

  اگر در سمت‌های مدیریتی یا سرپرستی ارشد یا میانی اشتغال دارید یا چنین موقعیت‌هایی را در مسیر شغلی خود پیش‌بینی کرده‌اید، دوره MBA می‌تواند برای شما مفید باشد.

  اگر از کیفیت ارتباط خود با همکاران یا مدیران‌تان راضی نیستید، یا فکر می‌کنید رابطه‌های شغلی شما هنوز می‌تواند بهتر شود، احتمالاً دوره MBA می‌تواند در این زمینه کمک ارزشمندی باشد.

گزارش‌هایی وجود دارند که متوسط درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت MBA را در مقایسه با سایر رشته‌ها می‌سنجند و معمولاً درآمد آنها را بالاتر از متوسط بسیاری از رشته‌های دیگر ارزیابی می‌کنند.

فرقی ندارد مدرک تحصیلی کنونی شما چیست و یا در چه زمینه ای فعالیت دارید .اگر یک ایده یا رویای بزرگ دارید و می خواهید بدانید چگونه آن را به واقعیت تبدیل کنید و یا اگر در حال آماده شدن برای ورود به دنیای  کسب و کار حرفه ای و تجارت رقابتی امروز هستید ، یا می خواهید کسب و کار کنونی خود را رونق بخشید،یا به عنوان مشاور به دیگر صاحبین کسب و کار کمک کنید حتما نیاز دارید تا با اصول MBA آشنا باشید. دوره مدیریت MBA  به شما کمک خواهد کرد که رویای خود را محقق سازید.

بازار کار:

با توجه به بازار کار MBA در ایران حداقل تا 20 سال آینده نیازمند متخصصین این رشته احساس می شود این پیش بینی با توجه به تراکم زیاد مهاجرت فارغ التحصیلان این رشته از کشور برای کار یا ادامه تحصیل در خارج از کشور و نیاز شدید سازمان های کوچ و بزرگ اقتصادی و شرکت های دولتی و خصوصی که تعداد قابل توجهی نیز هست صورت گرفته است و بسیاری از شرکت های خارجی در جذب این متخصصین درنگ نمی کنند .

 

چرا باید دوره ی MBA  را بگذرانیم؟

  1. MBA می تواند به پیشرفت شغلی کمک کند

یکی از رایج ترین دلایل گذراندن دوره MBA این است که ، برای بسیاری از افراد ، می تواند منجر به مرحله بعدی پیشرفت در حرفه آنها شود. گاهی اوقات ، افراد پس از مدت زمان مشخصی کار می کنند که در حرفه خود به سطح خاصی رسیده اند و برای رسیدن به موقعیت های سطح مدیریت به مهارت های دیگری نیاز دارند. MBA می تواند مهارت های تجاری خاصی را به مجموعه ابزارهای شما مانند رهبری یا تفکر استراتژیک اضافه کند که هنگام درخواست موقعیت های مدیریتی یا ارتقا قدرت ، تاثیر گذاری خواهد داشت.

 

  1. MBA می تواند به شما در ملاقات با مردم کمک کند

گفته می شود میزان موفقیت شما بستگی دارد به افرادی که می شناسید و با آنها در ارتباط هستید. اگر MBA بگذرانید, می توانید با افراد زیادی ملاقات کنید: توسط استادان ، اعضای هیئت علمی و دانشجویان  MBAاز سراسر جهان احاطه خواهید شد. کارآموزی – که یکی از اجزای مورد نیاز بسیاری ازدوره های MBA است – راهی برای جلب توجه به شرکت ها و صنایعی است که به آنها علاقه دارید.

و فراتر از آن ، رویدادها ، جایی که می توانید با افراد از دنیای تجارت و فراتر از آن ملاقات کنید. علاوه بر این ، بسیاری از دپارتمان های خدمات شغلی مدارس بازرگانی میزبان رویدادهای شبکه ای هستند ، جایی که کارفرمایان بالقوه می آیند و خود را به شما و دانش آموزان شما معرفی می کنند. هنگامی که پس از فارغ التحصیلی به دنبال شغل می گردید ، تمام اینها دارایی های بسیار ارزشمندی خواهند بود.

  1. MBA می تواند به شما کمک کند تا در مورد سایر زمینه های عملکردی و صنایع اطلاعات کسب کنید

دانش آموزانی که می خواهند از یک صنعت به صنعت دیگر تغییر مکان دهند ، می یابند که MBA می تواند در زمینه اطلاعات خاصی که ممکن است برای صنعت جدید لازم باشد ، به آنها کمک کند. به عنوان مثال ، تغییر از بخش خرده فروشی به بخش انرژی ممکن است به دانش خاصی در مورد مسائل نظارتی یا سیاست انرژی نیاز داشته باشد.

 

به همین ترتیب ، تغییر از یک حوزه عملکردی ، مانند فناوری اطلاعات ، به حوزه دیگر ، مانند بازاریابی ، ممکن است به طرز تفکر دیگری در مورد تجارت نیاز داشته باشد.در هر صورت ، دانشجویان دریافتند که یک دوره ی تخصصی MBA می تواند به آنها کمک کند تا این شکاف ها را برطرف کنند.

 

  1. یکدوره MBA می تواند به شما کمک کند تا به مکان جدیدی بروید

برنامه MBA می تواند روش خوبی برای انتقال به یک شهر دیگر یا حتی یک کشور دیگر باشد. فقط یک یا دو سال حضور در یک مکان جدید می تواند به شما کمک کند قدرت و کنترل را بدست آورید ، شرکت هایی را که می خواهید در آنها کار کنید پیدا کنید و جلساتی را با کارفرمایان بالقوه ترتیب دهید. در واقع ، بسیاری از دانشجویاندوره MBA خود را بر اساس موقعیت مکانی – با نگاه طولانی مدت به ماندن و کار پس از فارغ التحصیلی انتخاب می کنند.

  1. MBA می تواند به شما کمک کند درآمد بیشتری کسب کنید

نکته اصلی این است که یکدوره MBA خوب می تواند افزایش قابل توجهی در حقوق و دستمزد فراهم کند. در حقیقت ، برای بیشتر رتبه های معتبر MBA ، “افزایش حقوق” پس از MBA یکی از معیارهای اصلی برای قضاوت در مورد کیفیت یک مدرسه در مقایسه با دیگران است.

انواع MBA:

حالا که تصمیم گرفته اید دوره ی ,MBA را بگذرانید ، باید دوره ای را انتخاب کنید که متناسب با اهداف شغلی ، تجربه و مدت زمان شما باشد. MBA دو ساله  تنها نیست گزینه: موسسات بسیاری ازدوره های مختلف MBA را بر اساس سطح تجربه کاری شما ، فاصله جغرافیایی شما ازدوره و مدت زمانی که می توانید به دوره اختصاص دهید ارائه می دهند.دوره های تمام وقت/نیمه وقت/آنلابن قدرت انتخاب خوبی به شما می دهد.

 

ویژگی‌های دوره MBA‌ موسسه آموزش عالی فرهنگ تفاهم

اثربخشی دوره‌های MBA به ترکیب شرکت‌کنندگان آن وابسته است، از این رو در فرآیند ارزیابی و انتخاب اولیه، افرادی انتخاب می‌شوند که در ضمن داشتن امتیازات لازم، انگیزه یادگیری، رشد و توسعه شخصی را داشته باشند.

کلیه دروس دوره MBA فرهنگ تفاهم بر اساس منابع روز دنیا و با توجه به نیازهای کشور ما طراحی و تولید می‌شوند  و به زبان فارسی می باشند.

جهت افزایش اثربخشی و کارایی دانشجویان و بالارفتن بهره وری انتخاب مدرسان بر اساس معیارهای چندگانه از جمله سابقه کار حرفه‌ای و قابلیت تدریس انجام می‌شود تا بالاترین اثربخشی, کارایی و در نهایت بهره وری بالا در دوره تامین شود.

از اساتید بنام علمی که دارای سوابق درخشان در صنایع مختلف هستند استفاده گردیده .  

در طول یادگیری حوزه‌های مختلف علمی و مهارتی ، با حل تمرین، کارگاه ها و مطالعات موردی , درس‌ها را بهتر درک می‌کنید.

طراحی دوره مطابق با شرایط هر فرد و سازمان

زمانبندی هر دوره بر اساس شرایط دانش‌پذیران

عضویت در خبرنامه

برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره ها و عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

ارتباط با ما

تهران میدان توحید ابتدای خیابان میرخانی  (نصرت شرقی) روبروی دانشکده پرستاری پلاک ۲۳۰

تلفن: ۰۲۱۵۴۷۶۴

ایمیل: info@ft.ac.ir

سبد خرید
سایدبار
برای پیدا کردن دوره مورد نظر خود، تایپ کنید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟