موسسه آموزش عالی آزاد فرهنگ تفاهم با عنوان بنیاد گسترش دانشپذیر در سال 1380،به همت جمعی از افراد فرهنگی و دانشگاهی تاسیس گردید. در ابتدای امر،بنیاد، فقط در حیطه برگزاری کلاسهای کنکور و تقویتی فعالیت می نمود.

با توجه به افزایش تقاضا جهت ورود به دوره های فراگیر پیام نور، موسسین بنیاد، با ایجاد مرکز مستقل و تخصصی در این زمینه، وارد عرصه آموزش دوره های آمادگی فراگیر پیام نور شدند که به گواهی بسیاری از افراد جامعه و شرکت کنندگان در دوره ها، خدمات حضوری و مکاتبه ای همراه با کیفیت بالا از این طریق به متقاضیان ارائه شده است و مرکز فوق به یکی از مراکز بزرگ و حرفه ای مجری دوره های فراگیر پیام نور مبدل شده است.

رشد و توسعه بنیاد با ایجاد مرکز آموزش زبانهای خارجی حرفه ای و تخصصی بنام “”پارسایان “” ادامه یافت. این مرکز اکنون خود دارای سه شعبه در سطح شهر تهران بوده و به صورت تخصصی آموزش زبانهای خارجی از جمله انگلیسی، فرانسه و آلمانی را در سطوح مبتدی تا عالی و نیز دوره های آمادگی آزمونهای TOEFL و IELTS را به عهده گرفته است.

دپارتمان فنی مهندسی و دپارتمان دوره های تخصصی نفت و پتروشیمی از مراکز دیگر بنیاد می باشد که در زمینه های آموزشهای مرتبط با رایانه و نفت و پتروشیمی از قبیل نرم افزارها و دوره های فنی  فعالیت دارد.

بنیاد از سال 1388 با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فعالیتهای خود را تحت عنوان ” موسسه آموزش عالی آزاد فرهنگ تفاهم” ادامه داد.

دپارتمان حقوق و دپارتمان اعزام دانشجو به خارج از کشور از دیگر دپارتمان های این موسسه می باشد.

دپارتمان مدیریت موسسه با هدف طراحی و برگزاری دوره های حضوری و آنلاین در علوم مرتبط با دانش مدیریت در کشور در حال فعالیت می باشد. حضور اساتید فعال و به روز در این حوزه از دانش و برگزاری دوره های جدید از جمله مهم ترین ویژگی های این دپارتمان موسسه می باشد.